• Увеличить размер шрифта
  • Размер шрифта по умолчанию
  • Уменьшить размер шрифта
E-mail Печать PDF

I. Загальні відомості.

1.1. Географічне положення. Ізмаїл – центр Українського Подунав'я, місто обласного підпорядкування на кордоні з ЄС (Румунією), розташоване на півдні Одеської області в 80 км. від Чорного моря, на перетині великих транзитних вантажопотоків - Європа - Середземномор'я. Відстань до важливих міст та кордону: Київ – 710 км, Одеса – 230 км, КПП «Рені» – 70 км. Загальна площа території міста 53,5 км2. З півночі на південь місто займає 7,3 км, із заходу на схід — 6,2 км.

Ізмаїл відноситься до південного агрокліматичного району Одеської області — посушливого, з теплою зимою. Період активної вегетації припадає, згідно багаторічним спостереженням, на період з 15 квітня по 20 жовтня. Середня температура в січні 0,3°С, в липні + 21°С. Середній показник опадів 173-180 мм2. Переважають вітри північної спрямованості силою 5-10 м/с: північно-східний – взимку, та північно-західний – влітку.

В геоструктурному відношенні район розташований в південно-західній частині Причорноморської низовини. Ландшафт території представлений средньостеповою підзоною, з характерним для місцевості з'єднанням лісових рівнин з південними чорноземами.

1.2. Кордони. Через Ізмаїльський транспортний вузол проходять міжнародні транспортні коридори: перший це VII (дунайський) Європейський транспортний коридор, загальною довжиною 2415 км, що сполучає Західну і Східну Європу через канал Рейн – Майн Дунай, перетинає Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Румунію, Молдову, Україну. Вказаний коридор активно експлуатує ПАТ «Українське Дунайське пароплавство»; другий – це IX міжнародний транспортний коридор (сухопутний) – Хельсінкі – Санкт-Петербург – Москва – Київ – КишинівБухарест – Александрополіс, третій – міжнародна автомагістраль Е-57: Ізмір (Туреччина) — Тульча (Румунія) — Ізмаїл — Одеса (Україна) — Ростов (Росія).

1.3. Населення. За кількістю жителів Ізмаїл займає друге місце в Одеській області. Його населення складає 73,8 тис. осіб (46,1%  – чоловіки, 53,9% – жінки), які репрезентують більше 30 національностей. Трудові ресурси міста Ізмаїла – 24,7 тисяч осіб. Середньомісячна заробітна плата – 2350 грн.

Історично склалося, що міська забудова велася від території фортеці Ізмаїл у східному напрямку. Більша частина забудови міста це одно- і двоповерхові будинки приватного сектору, нові мікрорайони, забудовані багатоповерховими будинками.

 

II. Коротка історична довідка. Складною і драматичною була доля цього краю. Перше поселення на території сучасного Ізмаїлу зафіксовано в історії в IV столітті.

Наприкінці IX - на початку X століття, коли склалася сильна слов’янська держава - Київська Русь, на місті руїн римської фортеці виросло слов’янське городище Сміл, яке увійшло до складу Галицько-Волинського князівства. У першій половині XIII столітті під час навали монголо-татарів Сміл було зруйновано. Тільки через сторіччя споконвічні мешканці цього краю – слов’яни – відродили поселення, назвавши його Сінілом.

В середині XVI століття ці землі захопила Османська імперія, турки збудували на місці поселення фортецю і назвали її Ізмаїл. За часи панування Туреччини місто Ізмаїл розвивалося переважно як місто-фортеця і пережило дві російсько-турецьких війн (1806 - 1812 р.р. та 1877 - 1878 р.р.) перш ніж ввійшло до складу Росії.

Багато зусиль для розбудови та заселення міста доклав комендант фортець Бесарабії генерал-майор Тучков. Були оголошені пільги для задунайських поселенців. Вони звільнялися від усіх податків і земельних повинностей на 10 років, від рекрутського набору. Їм надавалася повна свобода віри, кожній сім’ї виділялося 60 десятин землі. На ці землі тікали, рятуючись від кріпацтва (на цій території ніколи не було кріпаків). У 1812 році Сенат видав Указ про перейменування міста на ім’я його засновника. До 1856 року місто називалося Тучков.

Після Кримської війни за Паризьким мирним договором 1856 року частина Бессарабії, а з нею і місто Ізмаїл, відійшли до новоствореного під протекторатом Туреччини Молдавського королівства. Фортеця була знищена російськими військами за 120 днів. Після російсько-турецької війни 1877-1878 років Південна Бессарабія знов відходить до Росії.

У січні 1918 році Бессарабія увійшла до складу королівства Румунії. 28 червня 1940 року Бессарабія увійшла до складу СРСР. 22 липня 1941 року Ізмаїл окуповано німецько–фашистськими загарбниками. 26 серпня 1944 року місто було звільнено військами 3-го Українського фронту під час Яссько-Кишинівської операції. До 1954 року Ізмаїл був обласним центром.

У 2001 році згідно постанови Кабінету Міністрів України Ізмаїл включено до Переліку історичних населених пунктів України.

 

III. Загальна характеристика економіки.

3.1. Промисловість.


Назва підприємства

 

Продукція, що випускається (спеціалізація)

ПАТ

«Українське Дунайське пароплавство»

флот з унікальними можливостями загальним дедвейтом понад 1 млн. тонн; більше 60 років досвіду перевезень всіх видів вантажів; більше 150 портів заходу в різних країнах світу. Спеціалізація: контейнерні перевезення, перевезення на рефрижераторних суднах,  перевезення негабаритних вантажів.

 

ДП «Ізмаїльський морський торговий порт»

розрахований на вантажопереробку більше 7,7 млн. тонн вантажів: контейнерні, навалювальні, зокрема зерно, метал, вугілля, кокс, целюлоза, торф, папір, устаткування, лісові вантажі. Загальна довжина обладнаних причалів – 2528 м, глибина від 3,57,0 м. Максимальна вантажопідйомність портальних кранів – 40 т. Порт приймає судна з максимальною довжиною 150 м, шириною 30 м і осіданням 7 м. Навігація відкрита круглий рік. Зберігання вантажів в порту забезпечують криті і відкриті склади площею 6,6 тис. кв.м. З морського порту Ізмаїл здійснюються перевезення вантажів в порти Австрії, Німеччини, Словаччини, Угорщини, Хорватії, Сербії, Румунії, Болгарії, Туреччини і інші порти країн Чорного і Середземного морів.

 

ПАТ «Ізмаїльський судоремонтний-суднобудівельний завод»

спеціалізується на ремонті, переобладнанні і добудові суден різного призначення: від суден на підводних крилах до транспортних суден спеціального призначення. Завод має в своєму розпорядженні могутнє докове виробництво, до складу якого належать три плавучі доки вантажопідйомністю 5000 т, 2500 т, 500 т, корпусне, механомонтажне, електромонтажне та інші виробництва, що забезпечують якісне і швидке виконання замовлення.

 

ТОВ  «Дунайсудосервіс»

ТОВ «Дунайсудосервіс» є провідним виробником в галузі судоремонту та займає близько 60% ринку послуг з ремонту суден типу «річка-море» в Одеському регіоні. У 2011 році завершено модернізацію сухогрузного судна «Олександра» для ВАТ «Північно-Західного Пароплавства». Такі види робіт завод виконував вперше.

ТОВ ВКФ «Регата»

 

займається виробництвом мінеральної води і безалкогольних напоїв асортиментом більше 10 видів. У виробництві використовується артезіанська вода і концентрати фірми «Деллер» (Німеччина).

ПАТ «Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат»

 

випускає лайнер (плоскі шари гофрокартону) вагою 180 та 200 г/ м2., флютінг (папір для гофрування), товарні гофрокартон (листовий), ящики з гофрокартону. Виробнича потужність підприємства - більше 25 тис. тонн картону, тари картонною - більше 60 млн. м2 в рік.

ТОВ ІВКФ «Істр»

 

спеціалізується на випуску посуду господарською сталевими оцинкованими з тонколистової оцинкованої сталі та більше 100 найменувань товарів народного споживання з оцинкованого листа.

ТОВ «Ізмаїльський завод ремонтно-технічного устаткування»

 

виробляє устаткування для ремонту сільськогосподарської техніки, ремонту автомобільних і тракторних двигунів тощо. Завод виготовляє механічні преси для отримання масла з олійних культур, відцентрові насоси для перекачування води

ТДВ ПО «Астра»

підприємство легкої промисловості, що випускає жіночий верхній одяг.

ТОВ  «Тірас-ТМ «Мозаїка»

 

відома, як провідний виробник морозива, відомого в Україні під торговою маркою «Мозаїка» в асортименті якого налічується більше 80 видів. Підприємство оснащене лініями італійського виробництва.

ПП

«Бесарабія-В»

основною сферою діяльності підприємства є переробка олійних культур, а також торгівля продуктами їх переробки. На даний момент потужність підприємства складає 600-800 т на добу. Загальна продуктивність підприємства з переробки сировини становить 252000 т насіння на рік, річний обсяг продукції становить 108360 т масла, 98280 т шроту і 18150 т пеліт.

ТОВ «Ізмаїльська пивоварня»

Ізмаїльська пивоварня була створена у 2010 році та випускає продукцію під маркою «Fest». У 2011 році пивоварня розширило асортимент пивом відомої марки «Жигульовське»   це єдиний вид продукції, яка виробляється з української сировини по традиційним рецептурам часів СРСР.

 

3.2. Транспортно-комунікаційний комплекс. Розвитку інфраструктури посприяє будівництво поромної переправи Ізмаїл (Україна) – Тулча (Румунія), що значно скоротить існуючи транспортні маршрути між Балканськими країнами та Україною.

Основними напрямки автомобільних доріг є Ізмаїл – Одеса, Ізмаїл – Кишинів, Ізмаїл – Рені – Галац (Румунія).

В Ізмаїлі знаходиться низка великих підприємств водного, автомобільного, залізничного та повітряного транспорту, серед яких визначну роль відіграють підприємства море-господарського комплексу. Українське Дунайське пароплавство, що здійснює транспортні перевезення по річці Дунай, Чорному та Середземному морям та Ізмаїльський морський торговий порт – самий крупний український порт на річці Дунай.

Автопасажирські перевезення представлені широким спектром транспортних перевезень у напрямі Києва, Одеси, Миколаєва, Харкова, Херсона, Кишинева, Сімферополя, Севастополя та інших міст України і Молдови.

Вузлова залізнична станція «Ізмаїл» входить до складу Одеської залізниці. У 2001 році реконструйована будівля залізничного вокзалу, що дозволяє обслуговувати до 700 пасажирів на добу. Загальна довжина залізничних доріг складає 31,5 км. Основними напрямками є Ізмаїл – Одеса, ІзмаїлАрциз – Кишинів.

КП Аеропорт «Ізмаїл»  рішенням Одеської державної адміністрації                           № 1256-V від 02.11.10 законсервовано терміном на 3 роки.

3.3. Капітальне будівництво. У січні-березні 2012 р. підприємствами, що працювали за будівельними контрактами, виконано робіт на суму 43 тис. грн., що на 4,5% менше, ніж у січні-березні 2011 р. Серед регіонів області у січні-березні 2012 р. місто за обсягами будівельних робіт, виконаних власними силами, посіло 21 місце, за темпами зростання обсягів будівництва проти відповідного періоду минулого року також зайняло 21 місце.

3.4. Торгівля та побутове обслуговування. Станом на 01.01.2012 р. в місті функціонує 1150 об’єктів торгівлі, з них 855 об’єктів роздрібної торгівлі, з них: 52 об’єкти аптечної мережі; 17 АЗС; 170 об’єктів ресторанного господарства; 118 об’єктів оптової торгівлі.

У 2011 році торгова мережа збільшена на 45 об’єктів, у т.ч. й у віддалених мікрорайонах міста: 34 об’єкти роздрібної торгівлі, в т.ч. 9 об’єктів з торгівлі продовольчими товарами, 4 об’єкти ресторанного господарства, 2 об’єкти оптової торгівлі.   

     У січні – лютому 2012 р. обсяг послуг, реалізованих споживачам підприємствами сфери послуг, становив 92033,4 тис.грн. У лютому обсяг послуг, реалізованих споживачам підприємствами сфери послуг становив 24650,1 тис. грн. Частка послуг, реалізованих населенню, збільшилась на 10,3 % і становила 22,5% загального обсягу реалізованих послуг.

3.5. Підприємницька діяльність. У 2012 р. триває реалізація «Програми розвитку та підтримки малого підприємництва у м. Ізмаїл на 2011-2012 рр.». У січні – квітні 2012 р. організовано навчання по програмі «Основа підприємницької діяльності для непрацюючих» (60 годин) – 30 чол., розроблено 30 бізнес-планів, проведено навчання по курсу «Бухгалтерський облік з вивченням програми 1С» –  2 групи, 11 чол., «Користувач ПК» – 1 група, 8 чол.

У квітні 2012 р. проведено засідання Координаційної ради з питань підприємництва, на якому розглядались питання виконання Програми за 2011 рік, плану заходу та кошторис витрат реалізації Програми у 2012 році, реалізація регуляторної політики у 2012 р.

У 1 кварталі 2012 р. на інформаційно-консультативну підтримку підприємництва витрачено 20714 грн.

У м. Ізмаїл на 01.05.2012 р. зареєстровано 7077 суб’єктів підприємницької діяльності,   у т.ч. 1078 – юридичних осіб, 5999 – фізичних осіб; у січні-квітні 2012 р. зареєстровано юридичних осіб 14, фізичних осіб – 117, ліквідовано юридичних осіб – 20, фізичних – 253.

3.5. Зовнішньоекономічна діяльність. У 2011 р. спостерігалось збільшення обсягу експорту товарів відносно 2010 р. на 31,1% та зменшення імпорту на 13,45, загальний обсяг яких становив 12154,8 тис. дол. США та 34616,8 тис. дол. Питома вага експорту товарів підприємств м. Ізмаїл у загальному обсязі області складає 0,8%, імпорту товарів – 0,9%.

Головними статтями експорту товарів були: продукти рослинного походження, загальний обсяг якої склав 6116,9 тис. дол. (50,3% від загального обсягу експорту), недорогоцінні метали та вироби з них – 2361,3 тис. дол. (19,4%) та машини, обладнання, механізми, електричні обладнання – 1509,6 тис. дол. (12,4%). До міста імпортовано: товари, придбані в портах, на суму 28684,7 тис. дол. (82,9% від загального обсягу імпорту); мінеральні продукти – на 2417,6 тис. дол. (7,0%); недорогоцінні метали та вироби з них – на 2262,2 тис. дол. (6,5%).

3.6. Інвестиційний клімат. За 2011 р. у розвиток економіки міста суб’єктами господарювання за рахунок усіх джерел фінансування було вкладено 91504 тис. грн. капітальних інвестицій. Найвагомішу частку з них (72,4% загального обсягу) склали інвестиції в основний капітал (у капітальне будівництво та придбання машин та обладнання).

Більша частина інвестицій в основний капітал (49,5%) освоєна за рахунок коштів населення на індивідуальне житлове будівництво. Найвагомішу частку (58,4%) усіх інвестицій в основний капітал було вкладено в розвиток підприємств, які здійснюють операції з нерухомим майном.

У розвиток промисловості було спрямовано 15,8% усіх інвестицій в основний капітал. Значно зросли обсяги інвестицій в основний капітал у підприємствах, які надають комунальні та індивідуальні послуги (у 6,1 рази).

Водночас суттєво скоротились темпи освоєння інвестицій в основний капітал в організаціях державного управління (на 85,2%), в сільськогосподарських підприємствах (на 72,8%), на підприємствах транспорту (на 71,0%).

            3.7. Розвиток інфраструктури.

3.7.1. Енергозабезпечення. Постачання електроенергії місту здійснюють Ізмаїльські електричні мережі ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго». Централізоване опалення здійснює КП «Теплові мережі «Ізмаїлтеплокомуненерго».

3.7.2. Водопостачання та водовідведення здійснює КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційним господарством».

3.7.3. Газопостачання здійснює Ізмаїльське управління експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Одесагаз».

3.7.4. Житлово-комунальне господарство. Утримання будинків та прибудинкові території здійснює КП «Жилсервіс-2». Загальна площа житлового фонду міста становить 633,75 тис. м2. 

 

IV. Соціальна сфера.

4.1. Ринок праці. За даними державної служби зайнятості чисельності незайнятого населення на кінець березня 2012 р. становила 833 особи, або 4,5% від загальної кількості незайнятих громадян Одеської області.

Офіційно статус безробітних отримали 805 осіб, з них 73,3% отримували допомогу по безробіттю. Рівень зареєстрованого безробіття по місту Ізмаїл (враховуючи район) на кінець березня 2012 р. становив 1,0% населення працездатного віку.

4.2 Охорона здоров’я. У місті функціонують 5 лікарень. Кількість середнього медичного персоналу – 643 особи, кількість населення на 1 лікаря – 237, кількість лікарів усіх спеціальностей – 321. Кількість місць в будинках дитини 200, в інтернатах для інвалідів та престарілих – 40, в притулку для неповнолітніх дітей – 35. У м. Ізмаїл діє станція швидкої медичної допомоги та санепідемстанція.

4.3. Освіта.  В місті функціонує 17 дитячих садків, які відвідують 2725 дітей, 14 загальноосвітніх шкіл комунальної власності: 8 загальноосвітніх шкіл, 2 спеціалізовані школи з поглибленим вивченням іноземної мови (англійська та німецька), політехнічний ліцей та вечірня школа. Усього в закладах комунальної власності навчається 7773 дітей. У місті функціонують дві школи обласного підпорядкування: спеціальна школа для дітей з вадами розумового розвитку та Ізмаїльська спеціалізована школа інтернат військово- морський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою.

У місті працює освітній заклад недержавної власності приватна школа "Стежинка". Загалом в усіх навчальних закладах міста навчається 8138 учнів. Всі заклади освіти забезпечені педагогічними кадрами.

Основну роль в підготовці фахівців відіграють учбові заклади різних рівнів акредитації і форм власності, у числі яких 5 вищих учбових закладів: Київська академія водного транспорту ім. П. Сагайдачного, факультет Одеської Національної морської академії, Ізмаїльський державний гуманітарний університет, Ізмаїльський інститут водного транспорту, Придунайський коледж Київської міжрегіональної академії управління персоналом.

У Ізмаїлі є медичне училище, 2 технікуми: механізації і електрифікації сільського господарства, економіки і права та 3 професійно-технічних училища: ВПУ-9, ПТУ-7, ПТУ-38.

4.4. Культура. Місто Ізмаїл є культурним центром Бессарабії. У місті працюють 10 бібліотек, 3 школи естетичного виховання, зокрема Дитяча школа мистецтв, обласний центр естетичного виховання, картинна галерея, студія Ізмаїльського телебачення. На базі Будинку культури працюють 19 клубних формувань і клуб художньої вишивки. Тут проводяться міські заходи, фестивалі, турніри команд КВК, гастролі театрів з України і зарубіжних країн.

У місті є 3 музеї. Ізмаїльський історичний музей О.В.Суворова, розташований в старому особняку XIX століття. Особливість музею відображають унікальні колекції обмундирування і спорядження російської і західно - європейських армій, холодна і вогнепальна зброя XVI - XX ст., живопис, графіка, нумізматика. Відділом музею є діорама «Штурм фортеці Ізмаїл». Діорама займає найстарішу будівлю міста - колишній турецькій мечеті кінця XVI століття - пам'ятнику національного значення, що є одним з не багатьох зразків середньовічної мусульманської архітектури на території України. Історичний музей О. В. Суворова входить до туристичних маршрутів півдня України, а діорама «Штурм фортеці Ізмаїл» входить до маршруту міжнародного круїзу по Дунаю «Від Альп до Чорного моря».

Історико-краєзнавчий музей Придунав'я знаходиться в особняку, який в кінці XIX - початку XX століття належав Ф.П. Тульчианову, міському голові (1880-1892; 1990-1906), крупному землевласнику, почесному громадянинові Ізмаїла (1912 р.).

Музей Придунав'я володіє матеріалами і статистичними даними по історії поселення на землях Придунав'я українців, росіян, бессарабських болгар, гагаузів, греків і представників інших національностей. У музеї постійно діють декілька тематичних виставок.

Музей Українського Дунайського пароплавства розташований в найвищій будівлі Ізмаїла – управлінні Українського Дунайського пароплавства. Музей знайомить відвідувачів з історією дунайського торгового судноплавства і нерозривно пов'язаною з нею історією Придунайського краю.

Ізмаїльська картинна галерея створена на базі художньої колекції, основу якої складають витвори мистецтва з фондів Міністерства культури і Союзу художників України і Росії, Одеського художнього музею, Державної Третьяковської галереї, Російського музею Санкт-Петербурга, Державного Ермітажу, приватних колекцій.

У Будинку художників Союзу художників Ізмаїла розташовані творчі майстерні, а також виставкасалон, де представлені роботи місцевих художників.

4.5. Туризм. У 2011 році було заплановано 33 суднозаходів в м. Ізмаїл: з них здійснено 28 суднозаходів. 2825 туристів прийняли участь у оглядовій екскурсії по місту Ізмаїл у 2011 році. У навігацію 2012 року заплановано 44 заходів у порт міста Ізмаїл пасажирських теплоходів «Волга», «Молдавія» та «Україна» ПАТ «УДП», а також іноземних круїзних теплоходів «A-Rosa Mia», «A-Rosa Silva» та «River Explorer» з іноземними туристами на борту. 

У місті функціонують 9 закладів тимчасового розміщення. У 2011 році м. Ізмаїл відвідали приблизно 11 тис. туристів.

4.6. Соціальний захист населення. З метою посилення соціального захисту населення, реалізації подальшого розвитку системи соціального захисту, удосконалення системи соціальної підтримки населення розроблена «Міська програма соціальної допомоги малозабезпеченим ветеранам війни і праці, інвалідам і сім’ям з дітьми на 2012 рік».

Реалізація державної політики соціального захисту населення у 2012 році буде спрямована на здійснення наступних заходів: надання адресної допомоги малозабезпеченим верствам населення, а саме на часткове погашення заборгованості з оплати комунальних послуг, придбання засобів протезування, слухових апаратів, засобів гігієни. Буде надана допомога дітям хворим на СНІД, інвалідам з донорською ниркою. Передбачується надання адресної допомоги багатодітним сім’ям і дітям-сиротам на підготовку до школи та ін.

 

V. Державні, регіональні та місцеві програми, які реалізуються на території міста.

«Програма допомоги малозабезпеченим ветеранам ВВВ і праці, інвалідам і сім’ям з дітьми».

«Програма розвитку туризму».

«Програма відпочинку та оздоровлення дітей і підлітків у дитячих установах відпочинку».

«Програма підтримки молоді «Молодь Ізмаїла».

«Програма психолого-педагогічної корекції та соціальної реабілітації дітей».

«Програма реалізації Конвенції ООН з прав дитини в м. Ізмаїл».

«Програма розвитку земельних відносин й охорони землі».

«Міська програма розвитку фізичної культури на спорту».

«Міська програма гармонізації міжнаціональних відносин та підтримки національно-культурних товариств».

«Програма розвитку базової мережі закладів культури і мистецтва».

 

VI. Основні проблеми розвитку міста у 2012 році.

- пріоритетний розвиток будівництва та капітального ремонту доріг і тротуарів, що                       

пов’язують околиці з центром міста;

- вирішення питання «Якісна питна вода» за рахунок розвитку водопровідного господарства міста;

- проведення ремонтів у дошкільних і шкільних закладах;

- розвиток торгівельно-економічних зв’язків із прикордонними країнами і, в першу чергу, в рамках Єврорегіону «Нижній Дунай»;

- початок будівництва спортивного комплексу по вул. І. Франка;

- підтримка молодіжних програм, розвиток спорту;

-   підвищення якості перевезень пасажирів на міських маршрутах, розширення мережі маршрутів «загального користування».

Обновлено 27.11.2020 10:25  

Мова

English Russian Ukrainian
.
Баннер
.

Афіша ПК ім. Т.Г.Шевченка:

 

Довідки за тел. 2-16-31.

 

             Проєкт першої леді

               Олени Зеленської

     "Довідник безбар’єрності"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Все відео:

.
.

Ізмаїл у цифрах:

 З 7 по 14 лютого  у м. Ізмаїл народилося 6 малюків -  4 дівчинки та  2 хлопчика 

 

Сейчас 265 гостей онлайн
Просмотры материалов : 16529938

Пошук по сайту

Баннер
Баннер

Для громадян з порушенням слуху

Баннер

Безоплатна правова допомога

Баннер